הכל על אדמה לעציצים

0

איך לבחור אדמה לעציצים?

נכון שאתם מרשים לי לתקן אתכם מעט? גם כדי שתדעו וגם כדי שתיראו מקצועיים כאשר אתם מגיעים למשתלה, נגדיר יחד מעתה שאין דבר כזה ‘אדמה לעציצים’.

אדמה לעציצים? אין כל כך דבר כזה. אדמה כן, לעציצים לא!

לפני שאני אעמוד על הניואנסים החשובים, דעו שאדמה לא ממש שמים בעציצים. אבל על כך הכנתי מאמר שלם נפרד.

מה כן לבקש במשתלה?

  • מצע שתילה
  • תערובת שתילה

שני המושגים הללו ראשית ישימו אתכם ברה אחת עם המקצוענים 🙂 שנית, ‘אדמה לעציצים’ היא רק ואך ור מצע שתילה. סליחה, או גם תערובת שתילה.

 

מדוע תערובת או מצע שתילה? זאת מאחר ואת התערובת או מצע השתילה פיתחו במיוחד עבור גידול צמחים בעציצים. מאחר וגידול צמחים בעציצים הינו צורת גינון שונה בתכלית מגינון בקרקע למשל, על מצע השתילה להיות מאוורר, קל מאד, כזה שמאפשר למים להתנקז מהר החוצה ויחד עם זאת לשמור רמת לחות עבור שורשי הצמח ובמקביל לאפשר לאוויר להיכנס ולצאתת בקלות.

לכן, אדמה לעציצים זה בעצם מונח שגוי.

 

האם זה אומר שלא ניתן להשתמש באדמה לעציצים שלי?

ניתן כן, התוצאות יהיו איך לומר.. לא בדיוק משביעות רצון. אדמה רגילה בעציצים, או נאמר שבא לכם לשים חמרה בעציצים שלכם, זה כנראה מתכון בטוח לקיצור חיי הצמח.

הסיבה המרכזית היא העובדה שאדמה בעציצים (חמרה או כל אדמה אחרת שהיא לא מצע שתילה או תערובת) נדחסת בקלות, בוודאי בתוך מיכל, העציץ שלנו. כאשר יש דחיסות, באופן טבעי אין איוורור ואז הנקודות שציינתי למעלה כמו איוורור השורשים, וניקוז המים היעיל אינן באות פועלות לטובת הצמח. בעצם קרוה כאן תהליך הפוך ממה שאנחנו רוצים שיקרה.

לא משנה מה גודל העציץ, בכל מקרה כאשר באים לגדל צמח במיכל, התכולה תמיד חייבת להיות מצע או תערובת שתילה.

אה כן, ובבקשה אל תערבבו מצע שתילה עם אדמה כדי לחסוך. ערבוב שכזה מיד פוגע במרקם מצע השתילה באשר הוא ובנוסף, אתם אף פעם לא יודעים איזה “זבל” הכנסתם לעציץ שלכם. כאשר מדובר בעציצים, שהם לרוב קטנים, העלות אינה שווה את עוגמת הנפש. בבקשה אל תחסכו איפה שלא צריך, אנחנו כאן כדי להצליח.

 

טוב אך איך לבחור תערובת שתילה?

שימו לב לנקודות הללו, רובנו פקוט קונים את מה שמציעים לנו. כאילו, משקיעים המו בבחירת עציצים וצמחים אבל לא שניה אחת בבחירת מצע שתילה. הבסיס להצלחה האמיתי, או השני אחרי כמות מי נכונה.

אלו הכללים

  1. ייצור מקומי בלבד – רק מצעי גידול שיוצרו כאן מהסיבה פשוטה שהם פותחו והתאמו לאקלם בארץ. אז מה אם ראיתם שקי תערובת ייצור הולנדי או גרמני? ה מתאימים ומותאמים לשם לא לכאן.
  2. שטיף – כזה שכאשר אתם משקים, אינו מוציא כתמים שחורים על הרצפה
  3. נעים למגע – אני לא צוחק! אם אתם מכניבים את הידיים לא מרגישים חתיכות, גושים, חלקים שונים בתוך מצע הגידול? מעולה! מצע שתילה צריך להיות טחון טוב טוב. זה חלק בלתי נפרד מהאיוורור עליו דיברתי ודם וחלק בלתי נפרד מספיגת מים מהירה כאשר משקים או כאשר יורד גשם.
  4. מכיל דשן בשחרור איטי – מצעי שתילה חיבים להכיל דשן בשחרור איטי, גינון בעציצים שלא כמו בקרקע, יוצר שטיפה מהירה של חורמים חשובים אל מחוץ לעציץ בכל השקיה. לכן עניין הדישון מהותי.

על מי אני ממליץ?

חברת דשנית – עובד עמם רק 25 שנים.

אייל

תגובה

Your email address will not be published.