איך יודעים אם יש צורך לגזום?

0

לפי מה יודעים אם יש צורך לגזום צמח?

שאלה שנשאלתי השבוע, ובגלל שאני אוהב שאלות ענייניות, גם הפעם החלטתי לכתוב על 3 הסימנים המעידים כל כך שניתן כבר לגזום.

אם אתם כבר מורידים פריחה יבשה. תגזמו בנקודת הפיצול הראשונה הנמצאת תחת הפרח.

כמובן שאין צורך להמתין עד שמגיעים הסימנים הללו ואם הזמן ובעיקר הניסיון, תדעו כבר מראש מתי לגזום עוד בטרם העתם למצבים הבאים:

 

גיזום כדי למנוע שבר

סימן ראשון – אורך. אם  לכם צמח שגבה ועלה למעלה, ואתם עוסקים בקשירת הענפים שלו (שלא לומר איסוף ענפי הצמח לקוקיות) האחד לשני רק כדי למנוע שבר, כנראה שהגיע העת לחתוך את הענף או הגבעול שעומד לקרוס.זה שאתם נורא מתאמצים לקשור אותו לענפים אחרים,זה סימן מובהק לכך שהגיע העת לגזום! בפסקה הבאה תבינו גם למה זה עוזר בעיקר לכם.

 

גיזום כדי לבנות

סימן שני – חלק תחתון של הצמח מתרוקן מעלים – אם חלקו התחתון של ענף או גבעול מסויים מתחיל להתרוקן מעלים, או שחלקו העליון מצמיח עלים קטנים בהשוואה לתחתונים או למה שהכרתם לפני כן מצד הצמח. סימן שהגיע העת לגזום.

תופעת צמח המתרוקן מלמטה נקראת באנגלית Leggy plant כלומר הענף המרכזי הופך למעין רגל חשופה. הצמח לנצח מעוניין להעביר אנרגיה כלפי מעלה, אבל ככל שראש הצמח עולה ומתרחק מהשורשים, הצמח מתקשה להעביר לחלק העליון את כל האנרגיה במלואה ולכן אחת התופעות היא הצרת עלים בחלק העליון, התרוקנות העלים מהחלק התחתון.כל שנדרש לעשות זה פשוט לגזום ולהשאיר את האנרגיה הזו בחלק התחתון. ואז הצמח יחזיר לעצמו עלווה רחבה ובחלקה התחתון ועל הדרך הענף שמחזיק את כל היופי הזה, יתעבה ויתחזק.

לגזום זה לא רק עניין פשוט, זו ממש חובה ומשימה שמסייעת לצמח לקבל צורה וחיים חדשים. במבוא לגיזום הרחבתי מעט יותר על יתרונות הגיזום ואיך אנחנו פשוט מפספספים הזדמנות לשגשוג ופריחה כאשר חוששים לגזום, או לא גוזמים מחשש.

מציע שתעברו על המבוא לגיזום

טיפ לסיום – ללא כל קשר לגיזום למטרות התחדשות וכיו”ב, אם אתם מזהים ענפים עלים או גבעולים יבשים, רקובים, נראים רע או שונים מראה הכלי של הצמח, פשוט חתכו והסירו אותם.

בהצלחה,

אייל

תגובה

Your email address will not be published.