מתי לחדש אדמה בעציץ?

0

איך יודעים מתי להחליף ‘אדמה’ בעציצים?

אולי נתחיל קודם מהסיבות להחלפת אדמה בעציצים? למה העניין הזה בכלל נחוץ ואם בכלל?! זוכרים שדיברנו על כך שלעציצים, או לצמחים הגדלים בעציצים יש מגבלות?

אגב שמתי מרכאות על המילה אדמה בכותרת, כי אין מושג כזה ‘אדמה’ בעציצים. יש מצע שתילה או תערובת שתילה. לצורך המאמר הזה, אשאר במילה אדמה לעציצים כדי לא להתעכב.

 

סיבות להחלפת אדמה בעציצים

בגדול יש כמה סיבות להחלפה וחידוש אדמה בעציצים. בעציצים בעלי נפח גדול למשל, הרבה פעמים תוכלו לראות שיש נסיגה או הנמכה של גובה האדמה.

זו לרוב תוצאה די פשוטה בה מי ההשקיה והגשמים עם הזמן שטפו חלקיקי אדמה דרך תחתית העציץ החוצה, ולכן גובה האדמה יורד. לעתים זה אף חושף שורשים מחלקו עליון של הצמח, עניין פחות מוצלח.

סיבה שניה, חוסר במקום לשורשי הצמח להמשיך להתחתפח, או אז נדרש מהלך של שליפת הצמח, חיתוך שורשים והחזרה לעציץ עם ‘אדמה’ חדשה.סיבה שלישית, המלחה של האדמהכאשר משקים עציץ, המים חודרים פנימה ובמקביל מתאדים החוצה. לאחר שהמים מתאדים, עם הזמן נוצרת שכבת מליחות על פני האדמה בעציצים, מה שיותר שכבת איטום שמקצרת את חי הצמחים.

ניתן כמובן לבצע שטיפה של המלחים ע”י צינור או ברז עם טוש, אבל מאחר ואנו עוסקים כאן בעציצים קטנים יחסית, אני חושב שנכון יהיה לכם להחליף לתכולה חדשה. העלות והקלות בצד של החלפת תכולה יישרתו את הצמח ואתכם כמובן טוב יותר בהשוואה לשטיפות אדמה בעציצים למי שאינו מנוסה.

 

איך אני יודע/ת שהגיע הזמן

להחליף אדמה בעציץ?

ירידת גובה האדמה – אם להתיחס לנושא ירידת גובה האדמה בעציץ, את זה ניתן לראות בקלות בעין. אם להתייחס לעניין מחסור במקום לשורשים? אתם יכולים אחת לכמה חודשים פשוט לשלוף את הצמח מתוך הבית שלו, מתוך העציץ ולהסתכל על השורשים. יודעים מה? יותר מזה, תסתכלו על העציץ מבחוץ ותראו אם הוא החל “להתנפח”.

מחסור במקום – אם אתם מוציאים את הצמח מחוץ לעציץ שלו, ורואים משהו כמו זה נניח:

אתם יכולם לחתוך מעט מהצדדים של השורשים עם האדמה, להחזיר לעציץ עם אדמה חדשה וזהו! או למשל, אם אתם מתקשים לשלוף את הצמח מתוך העציץ, כלומר השורשים לוחצים על הדפנות ואתם מתקשים לשלוף את הצמח החוצה.

המלחה – את המלחים אתם כבר תראו לבד, תציצו על השכבה העליונה של האדמה ותראו כתמים לבנים. הכתמים הלבנים והנוקשות שלהם זו ההמלחה.

לסיכום,

את הכל אתם יכולים לזהות בעין ולהבין שהגיע הזמן לחידוש תכולת עציץ.

במאמר הבא אסביר כיצד לחדש תכולה בעציצים.

בהצלחה,

אייל

 

תגובה

Your email address will not be published.