2

 לגזום בזיליקום

בואו נאמר כך, למרות וחרף הבאסה האפשרית רק מהמחשבה שצריך לחתוך בזיליקום, חגיגת הצימוח המחודש יעשו לכם את זה, אין בי ספק.

אחד מאותם צמחים שממש צועקים ‘תגזום אותי’. הבזיליקום נוטה (טוב כמו כולם תכל’ס) לרוץ למעלה ולצדדים ותוך כדי ריצה להשאיר את החלק התחתון של הענפים שלו, ריקים חומים ופחות מזמינים למראה.

 

מתי לגזום בזיליקום?

גיזום בין חודש מרץ לחודש אוקטובר זה יופי. בחורף עלם החמודות הזה לעתים רובות נשאר עם מעט מאד עלים והוא כמובן מצטרף לשאר הצמחים שמעט ישנים עד תחילת האביב.הייתי אומר שלגזום בזיליקום כדאי בשני מקרים. מקרה ראשון – כאשר עמודי התפרחת שלו עומדים לסיים מחזור פריחה, זו הזדמנות נהדרת להסיר אותם ובעצם ע”י זה, לאפשר לצמח להשקיע את מירב האנרגיה בצימוח עלים ולא בפריחה.

כאשר הבזיליקום ממוקד ביצירת פריחה, האנרגיה פוחתת לאזורים כמו עלים וענפים ואז מתקבל מראה של, מעט מאד עלים בחלק התחתון, ואם יש עלים אז הם די קטנים, ובעצם פריחה זה מגניב אבל מיד כשהיא מסתיימת, חשוב להסיר אותה.

 

איך לגזום בזיליקום?

את הכל תראו כבר בסרטון שצירפתי, אבל בגדול מספיק שתשמרו על כללי הגיזום הבסיסיים ואתם בעניינים. תסירו תפרחות ברגע שהן מסתיימות, תגזמו מעל וסמוך לפיצול העלים על הענף, אל תרדו נמוך יותר מ 1/3 גובה או 1/3 נפח הצמח באופן כללי.

אני ממליץ בחום לעקוב אחרי לאורה מ Garden Answer, היא אחת הטובות אם לא הכי טובה. כמעריץ מושבע ומושפע : -) מכל מרצי הגינון למיניהם, היא לעניות דעתי השילוב המנצח של ידע וכל הכישורים להעביר אותו.

תגזו ותהנו – שזה כמו תרבחו ותסעדו?

בהצלחה

אייל

2 Comments
  1. רחלנ. says

    תודה רבה, נהניתי לצפות בסרטון!

    1. אייל מליון says

      בשמחה

תגובה

Your email address will not be published.