2

איך לגזום בשמת?

האמת? איך שבא לכם! בשמת אפשר לגזום, לחתוך, לשבור ולתלוש, ממש ככה. אחד הצמחים שהכי כיף ליישם עליהם גיזום בשיטת ה Pinching – גיזום בצביטה אם להיות מדוייק : – )

הבמשת בגלל המבנה המימי שלה, כלומר ענפים עבים אך מלאים בהמון נוזלים, מאפשרים לשבור אותם היכן שצריך (כבר מגיע לזה) וגם אם אין לכם מזמרה בהישג יד, תרגישו נח ובטוח לחלוטין עם שיטת הגיזום הזו.

 

איפם בדיוק לגזום בשמת?

הבשמת צמח שביר, אני מציין את זה בכוונה כדי שתבינו שאין צורך להיות איתה כל כך עדינים, למרות שבירותה. מבחינתי, שבר בבשמת = פריחה חדשה.

אם תכניסו את היד לתוך הצמח עצמו, תזיזו את הענפים ותביטו על הענפים עצמם, תוכלו לראות שיש להם מבנה מעט מפרקי. כל מה ס”מ מפרק, בליטה, עיוות קטן של הענף.

זיהיתם? יופי! המפרקים הללו הם הנקודה ממנה פוקעים העלים. שבר או גיזום מעל אותן נקודות מפרק ישמחו את הבשמת ואתכם.חשוב לשים לב – עדיף שאת החיתוך, גיזום, שבר תבצעו מעל נקודה שכבר החלה להצמיח עלים. זה תמיד חשוב לגזום מעל נקודה שכבר החלה להצמיח עלים. גודל העלים אגב לא משנה, זיהיתם עלים קטנטנים? יופי, לחתוך.

עכישו נראה סרטון קצר שמראה את מה שבלבלתי עליו את המוח ולאחר מכן אסביר לכם מתי לגזום בשמת?! בינתיים צפיה מהנה.


 

מתי לגזום בשמת?

למעט חורף קר קיצון, אתם יכולים לגזום בשמת לאורך כל ימות השנה. בבשמת בניגוד לצמחים אחרים ניתן לרדת נמוך מאד עם הגיזום, רק בכל מקרה לא לגזום מתחת לנקודה עם עלים חדשים שעומדים לצאת.

כמו שאני תמיד ממליץ עם כל צמח – אם אתם חשים חוסר ביטחון בהתחלה. תתחילו מלגזום שני ענפים או שלשה, תראו את התגובה של הבשמת, תירגעו תחושו ביטחון ומכאן תוכלו לגזום כמה שבא לכם.


לסיכום

 • אתם לא חייבים מזמרה לגיזום בשמת
 • תחתכו בהתחלה רק חלק
 • אפשר לגזום נמוך

בהצלחה

אייל

2 Comments
 1. גבי says

  אייל הי, קראתי איך לגזום בשמת,יש לי שאלה , פרחי הבשמת נושרים כל הזמן מכסים את המרפסת במרבד פרחים נושרים על רפוד רהיטי המרפסת ומכתימים אותו. העש מה לעשות ? והאם תוכל להמליץ על צמח פורח בצל במקומם.
  תודה על תשובתך
  גבי

  1. אייל מליון says

   הי גבי,
   אם העניין הוא הכתמים על הרצפה – אין לי תשובה טובה לכך לצערי. אם השאלה היא לגבי נשירה בכלל, ובכן זהו הליך טבעי ולא ניתן לשנות אותו.
   לגבי פורח לצל – אולי לנסות את הביגוניה לסוגיה השונים.

תגובה

Your email address will not be published.