0

לגזום פטוניה

תכל’ס, למה בכלל לגזום פטוניה? שוד ושבר, הרי הבאנו אותה מהמשתלה פורחת אחרי שבחרנו את היפה ביותר.

מקסימום פריחה, בקצה כל ענף פרח גדול, איך אני מעז בכלל לדבר על חיתוך או גיזום? אוקיי, אני מסכים שלא חייבים מיד לרוץ לגזום פטוניה פורחת אבל תנו לי להסביר לכם משהו פשוט ואולי את גם אתם תרוצו לקחת את המזמרה.

 

למה לגזום פטוניה?

כמו לא מעט פרחי עונה כמו וינקה, טגטס, וכו’… הרעיון הוא שבמשך העונה הפרחים הללו יספקו שוב ושוב גלים של פריחה. הרי לשם כך הבאנו אותם הביתה לעציץ שלנו.רוב האנשים, אלו שמעזים לגזום, יגזמו בעיקר הפריחה עצמה, זו שכבר התייבשה. העניין הוא שהסרת פריחה יבשה בלבד לא מאיצה גל פריחה חדש.

אבל שימו לב לדבר הבא, צורת הצימוח של הפטוניה היא ענפים ארוכים למדי שלרוב רק בקצה שלהם תופיע פריחה. ואם כבר לגזום פטוניה, אז עדיף לגזום אותה לאורך הענף הארוך, צמוד לפיצול או יציאה של עלים חדשים וכך בעצם עשינו שלש פעולות.

  1. הורדנו עומס ומשקל מהענף
  2. אילצנו את הפטוניה לייצר צימוח חדש
  3. נקבל כמה פרחים מאותה נקודת גיזום

עכשיו דמיינו שהסרתם כך את כל הפריחות, ממש הורדת הכל, הפטוניה תעמוד עירומה מכמה פרחים בודדים למשך שבוע או שבועיים, (תלוי במיקום שלה אצלכם כמובן) אבל כשהיא תפרוץ מחדש, כל ענף יפיק כמה אשכולות פריחה.

מה אומרים? ברור שלגזום פטוניה זה חשוב ואפילו חובה.

 

מתי לגזום פטוניה?

בעקרון ניתן לאורך כל השנה. בחורף בקור קיצוני או בקיץ בחום קיצוני, עדיף לא לגזום. וכמו בכל מאמר שאני מעלה בנושא גיזום.אם אתם חוששים? תגזמו שני ענפים בלבד בתור התחלה ותראו את ההשפעה. עם האפקט, יגיע גם התיאבון והביטחון.

מצרף סרטון קצרצר ופזוט המסביר איך לגזום ועל היתרונות.


כמה טיפים לסיום

כאשר אתם קונים פטוניה במשתלה, מציע לכם דווקא לבחור את זו שאין לה כמעט פרחים. אניי יודע שזה מפתה לקחת את זו הפורחת. אבל זו שאין עליה פריחה תפרוץ בעוז אצלכם וכך תרוויחו מחזור פריחה ארוך שהתרחש אצלכם.

אם תקחו את זו עם הפריחה, מחזור הפריחה שלה יהיה קצר יותר באופן טבעי כי אין לכם מושג לפני כמה זמן החלה את הפריחה שלה.

אל תגזמו נמוך מדי, זוכרים את כללי הזיגום הבסיסיים?

בהצלחה

אייל

תגובה

Your email address will not be published.