0

איך לגזום רוזמרין?

פשוט לחתוך 🙂 לגזום רוזמרין זה אחד הגיזומים הקלים הפשוטים והמתגמלים שאני מכיר. הוא אמנם מגיב לגיזום מעט יותר לאט בהשוואה לגיזום בזיליקום.

כשמדובר ברוזמרין הגדל בעציץ – הגיזום מכוון לצרכים מעט שונים.

רוזמרין מבטעו גדל לאט, יש לו זמן, מה בוער? צודק. העניין הוא שאלו מאיתנו שעושים שימוש בעלים שלו לצרכי בישול למשל, רוצים לגזום ממנו עוד ועוד, וזה אינו מצמיח ענפים חדשים בקצב מסחרר כמו שהיינו רוצים.

לכן, הפעם אני אסביר איך לגזום רוזמרין, אך עם מיקוד בנושא גיזום למטרות צריכה עצמית, ולא רק לעידוד צמיחה מחודשת.

 

לגזום רומזרין שגדל בעציץ

זה מעט שונה מלגזום רוזמרין שגדל בגינה, כי בגינה יש לנו ממנו המון ובכל פעם ניתן לגנוב גיזומון קטן מפינה אחרת. רוזמרין שגדל בעציץ מגביל אותנו ולכן נשמור על 2 כללים:

  1. נגזום בכל פעם רק חלק מהצמח ולא את כל השכבה העליונה.
  2. נגזום לא יותר נמוך מ 1/3 מגובהו.

מי מכם שקרא את הכללים או הקווים המנחים לגיזום נכון, מבין כבר ששתי הנקודות הללו הן הבסיס לגיזום באופן כללי. אשר לרוזמרין שלנו, אתם תזהו עם הזמן והגיזומים שהצמח הנחמד הזה מצמיח רגליים עבות, חזקות שנראות מעט כמו גזע של עץ.הרוזמרין עולה כלפי מעלה, מצמיח ענפים ירוקים בחלקו העליון ולמטה משאיר אחריו רגליים עירומות. הדרך לצמצמם את מראה הרגליים החשופות וה’מעוצות’ היא לגזום באופן קבוע.

 

מה לא לעשות?

אם אמרנו שלגזום רוזמרין בחלקה העליון ובחלקים שונים זו חגיגה, אז לעומת זאת גיזום הרוזמרין בחלקה הנמוך, איפה שאין עלים, בנקודה שבה יש ענף חשוף ללא עלים עליו, (מה שקראנו קודם ‘רגל’) עשויה להמית את הענף הספיצי הזה. ענפים ללא עלים עליהם מאד מתקשים להצמיח עלים חדשים.

לגזום בחלק העליון והצעיר כמו בתמונה – יופי.
לזגום החלק התחתון והחום – זה פחות מוצלח.

אם כבר צברתם ביטחון, או שאתם פשוט סקרנים, אתם יכולים לקחת ענף אחד, לרדת לאורכו עד האזור החום, לחפש ולמצוא נקודה שבה אתם מזהים בוודאות עלים המתחילים לצאת ממנה. מצאתם נקודה כזו? מצויין, אתם יכולים לגזום 2 ע ד 3 מ”מ מעל אותה נקודה ואתם בדרך הנכונה לעלות כיתה ביכולות הגיזום.כלומר, גם אם לצמח ענפים תחתונים ריקים אותם לרוב לא נכון לגזום, אבל אתם מזהים עליהם נקודה בה מתחילה פריצה או יציאה של עלים חדשים? זו נקודה טובה לגזום מעליה לעידוד פריצה מחודשת. נזק כנראה לא ייגרם כאן.

מתי זמן טוב לגזום רוזמרין?

כמעט לכל אורך ימות השנה. בחודשים נובמבר עד אמצע מרץ פחות מוצלח. היתר יופי. בעקרון בכל פעם שאתם מזהים ענף מת, או ענף שמתנוון ומתכווץ, תופעה מוכרת בקרב הרוזמרין. אתם יכולים ואפילו צריכים את הענף הספיצי הזה לחתוך הכי קרוב למקום ממנו הוא צומח, גם את זה צמוד לאדמה ולהעיף אותו מהעציץ.

בהצלחה,

אייל

תגובה

Your email address will not be published.