איך לשתול נכון צמח בעציץ?

0

איך לשתול צמחים בעציצים בצורה נכונה?

אני יודע שזה עשוי אולי להישמע טרחני, אבל לענין השתילה הנכונה יש משמעות לא מבוטלת. עד כדי כך שלפעמים, אם עולים עם מצע השתילה על בסיס הצמח או בעצם שותלים עמוק מעט מידי,

ברור שכל אחד יודע איך לשתול, אבל כמה דגשים יכולים רק לעזור ואפילו לחדש לכם דבר או שניים.

הדרך לרקבון בסיס הצמח, ומשם לטקס פרידה שלנו ממנו הופכת די קצרה. בכל מקרה אני מיד אגע בעוד כמה נקודות שווה לשים אליהן לב.

 

גובה שתילה

אחרי שמילאתם את העציץ המצע שתילה חדש, את הצמח תקפידו לשתול בגובה מצע השתילה. לא עמוק מדי, ולא גבוה מדי. בעקרון אם לא שמתם לב, עדיף שתשתלו מעט גבוה.

הנזק של שתילה עמוקה מדי גדול ומהיר יותר מנזק פוטנציאלי של שתילה גבוהה מדי. נניח ששתלתם מעט עמוק מדי, אבל הקפדתם שהאדמה (מצע השתילה) לא “חונק” את בסיס הצמח.עדיין גם אם הקפדתם שמצע שתילה לא “חונק” את הצמח בבסיסו, כאשר תשקו, מים ייקוו סביב בסיס הצמח כמו בגומות שעושים סביב עצי פרי למשל וייגרמו לתהליך אפשרי של רקב.

שתילה גבוהה, פועלת הפוך בכך שהיא בעצם מרחקיה את המים מבסיס הצמח. בקיצור זה פחות איך לשתול כמו יותר באיזה גבוה / עומק לשתול.

 

שחרור שורשים לפני שתילה

צמחים הגדלים בעציצים / מיכלי שתילה, באופן טבעי מוגבלים בהתפתחות השורשים. לכן אם תשימו לב, כאשר אתם שולפים את הצמח מהעציץ עמו הגיע מהמשתלהתוכלו מיד לזהות מערכת שורשים סבוכה ומסועפת.

איך זה קשור לשתילה נכונה? כדאי לחתוך או לפורר מעט מהשורשים הללו טרם שתילה ועי כך לאפשר לצמח לצמח מערכות שורשים חדשות ורעננות ובעיקר כאלו שיחברו בין הצמח למצע השתילה בו הוא זה עתה נשתל.

את השורשים שבתמונה, אתם יכולים ואף צריכים מעט לחתוך לפני שתשתלו הצמח בעציץ החדש.

תופעת השורשים הגדלים סביב עצמם בתוך מיכלים או  עציצים, נקראת באנגלית Root boundכך או אחרת, ברגע שתפוררו מעט שורשים לפני השתילה, זה רק יעודד את הצמח לצאת מהלופ שהוא גדל בו, יאיץ בו לצמח שורשים חדשים וכשאלו מיד יחלו לצמוח, הם יצמחו לכיוונים חדשים בתוך מצע השתילה החדש שבעציץ וישברו את הצימוח בצורת ה Root bound.

לסיכום:

גובה פני הקרקע

חיתוך שורשים לפני  אה כן, והרטבה לפי ההנחיות הבאות.

בהצלחה,

אייל

תגובה

Your email address will not be published.