האם ניתן לגדל צמח בעציץ עמו הגיע מהמשתלה?

0

האם ניתן לגדל צמח בעציץ

עמו הגיע מהמשתלה?

הבאתם הביתה 3 עציצי פטוניה בעציץ גודל 12 (עציץ פלסטיק שכיח בו מוכרים פרחי עונה למשל) לצורך העניין, ואתם ממשיכים לטפח אותו בעציץ עמו הגיע מהמשתלה. סביר להניח שלאחר כמה ימים, או אולי אפילו שבועות, תתחילו לראות תוצאות פחות משמחות. למה?

אני אתחיל ממש מלמעלה. עציצי הפלסטיק בהם שתולים הצמחים במשתלה הם בסופו של דבר תחנת מעבר. תחנת מעבר מהמשתלה למיכל שתילה גדול יותר אצלכם בבית. כד, אדנית, עציץ גדול, לא משנה. אבל חשוב להבין שהכלים בהם נמצאים הצמחים במשתלות הם זמניים.

 

הסיבות לכך שצמח בעציץ מהמשתלה

פחות מתאים להמשך גידול

סיבה ראשונה – אם תביטו על התמונה למעלה, תוכלו מיד לזהות שחורי הניקוז בתחתית העציץ מאד גדולים, ופרוסים בצפיפות מאד גדולה על פני שטח מאד קטן.

שיטת ההשקיה המקובלת במשתלות הגידול

משתלות הגידול משקות את הצמחים באמצעות שולחנות הצפה. מבלי לחפור לכם יותר מדי, לשיטת ההשקיה הזו  נדרשים (ניחשתם נכון) עציצים עם המון חורי ניקוז בתחתיתם,

מה שיקרה בבית אם תמשיכו לגדל צמח בעציץ מהמשתלה, הוא שהמים ייצאו יותר מדי מהר החוצה גם בגלל ריבוי חורי הניקוז, וגם בגלל העובדה שמדובר בעציץ ממש קטנטן.

יש עוד סיבות, לא נעצור כאן

סיבה שניה – קשורה לסיבה הראשונה. אם תשימו לב, תוכלו לראות שלרוב, גודל הצמח בעציץ במשתלה זהה כמעט לחלוטין לגודל העציץ עצמו. כלומר, אתם מאד תתקשו להשקות את הצמח עם משפך או בקבוק. נסו להשקות צמח שממלא את כל העציץ ומיד תבינו למה אני מתכוון.

סיבה שלישית – הצמח מאד קרוב למיצוי הפוטנציאל שלו כאשר הוא נמצא בעציץ מהמשתלה. כלומר, העציץ כבר די מלא ורק ממתין שישלפו אותו אל מחוץ לעציץ המשתלה ויעבירו אותו לביתו החדש, אצלכם בכד, אדנית או לא משנה, העיקר שיהיה גדול יותר.

 

ומה עם עציצי פלסטיק גדולים יותר?

שאלה מצויינת! בעקרון התשובה מבחינתי זהה, אבל יש יוצאים מהכלל. אם תקחו למשל עציצי עם צמחי פנים או צמחי בית, תוכלו לראות שאלו כבר מגיעים “עטופים” (שתולים) בתוך עציץ פלסטיק שהוא לפעמים מעט ‘מעוטר’ לשם היופי.

הצמחים הללו במקרה הנ”ל משווקים בחלק גדול מהמקרים כצמחים שיעברו מהמשתלה ישירות לסלון שלכם ואת אלו ניתן להמשיך לגדל בבית באותו עציץ.

בהצלחה,

אייל

תגובה

Your email address will not be published.