האם עציץ צריך תחתית?

0

האם צריך תחתית לעציצים?

אחד הדיונים הנוקבים שתמיד עולים. האם עציצים באמת זקוקים ל’צלחת’ לשבת בתוכה? אז במקום לפתח דיון אני אתן את ‘תפיסת עולמי’ בהקשר זה, כולל הסברים מדוע אני חושב כך,

לתחתית העציצים (ע”פ תפיסתי בלבד)  שני תפקידים

  1. מניעת נזילת מים על הרצפה
  2. יופי

זהו!

אין כל קשר בין תחתית לעציצים למחשבה שהתחתית הזו מסייעת בהשקיה, או עוזרת לצמח להנות ממים בעת הצורך. שום קשר, נקודה!

 

תחתית לעציצים מסייעת בהשקיה?

לא! תחתית לעציצים מסייעת במניעת זליגת עודפי מים לרצפה ומשלימה מראה עיצוב יפה. תראו, אם אנחנו מבינים שהסוד והבסיס להצלחת צמחיה הגדלה בעציצים הוא ניקוז יעיל של מים?

תחתית לעציצים עושה בדיוק את ההיפך. בואו רגע נתאר את התהליך: אתם משקים את הצמח, מים עוברים דרך מצע השתילה בו שתול הצמח ומתנקזים לתחתית העציץ.

עכשיו בעצם חלקו התחתון של העציץ “טובל” כמו ביסקוויט בספל תה, רק שבמקרה שלנו לפרק זמן הרבה יותר ארוך בהשוואה לביסקוויט בתוך התה.זה בדיוק הפוך ממה שאנו רוצים שיקרה, ובדיוק הפוך ממה שהצמח צריך. מים עומדים בתחתית העציץ יוצרים מצב בו מצע השתילה לח ומוצף כל הזמן, מונעים איוורור של מצע השתילה ושל השורשים, ומאלצים את הצמח לפתח מערכת שורשים נוספת שצריכה להסתדר עם עודפי מים, עניין מיותר.

כלומר, הצמח ישקיע אנרגיה בהתמודדות עם עודפי המים (בשורשים) במקום במה שאתם רוצים לראות בעין, הכוונה בחלקו העליון, העלים, הפרחים וכיו”ב…

 

רוצים לעזור לצמח ועושים הפוך

הצמח הרי ממילא ‘כלוא’ בתוך מיכל השתילה, הוא יכול לנשום רק משני חלקים (שלא כמו בקרקע מכל כיוון), חלק עליון וחלק תחתון. אם המים עומדים בתחתית העציץ? סגרתם לצמח עוד כיוון אוויר. נראה אתכם מסכימים לסגור כיוון אוויר אחד בלבד בבית? 🙂 אין מצב.

נניח שאתם מקפידים לדשן כמו שעון, עודפי המלחים והדשנים יורדים כמובן לתחתית ונאגרים שם. זה המקום האחרון בו אתם רוצים לטבול את שורשי הצמח שלכם. זה לא עושה להם נעים ברגליים, ממש לא 🙂 אלה בדיוק ההיפך. ‘מרחץ מישקעים’ עבור צמחים בעציצים זה לא כיף גדול.

 

אז מה לא לקנות יותר תחתיות?

זה לא מה שאמרתי, אני רק מחדד עובדות ואסביר איך לעשות שימוש נכון בתחתיות לעציצים. אם אתם מקפידים להשקות נכון, לפי כללי ה-משקים רק כשצריך

בתום פעולת ההשקיה, תנו למים לצאת לתחתית העציץ ואחרי שזה קרה, הרימו את העציץ מתוך התחתית ורוקנו את המים מהתחתית. לא לתוך העציץ כי הוא בלי תחתית כרגע 🙂 זוכרים? הרעיון הוא להחזיר את העציץ לתוך התחתית כאשר היא ייבשה לחלוטין. מבחינתי, אפס מים, לחות ורטיבות בתחתית.

סיכום:

עם תחתית זה יופי – בעיקר יופי וזה חשוב.

בלי תחתית – יותר טוב לצמח ולנו.

בהצלחה,

אייל

תגובה

Your email address will not be published.