למה חשוב ניקוז מים יעיל בעציצים?

הכי חשוב כובע - בלי כובע לא יהיו צמחים בעציצים :-)
0

 

כלל אחד בסיסי להצלחת צמחים בעציצים

ובכלל בגינון – טמון ביכולת ניקוז המים. זה בכלל לא משנה אם תשתלו בפחית, מריצה או תפזרו המון דשן, בסוף ליכולת ניקוז המים תהיה ההשפעה הטובה והחזקה ביותר ביותר על בריאות ומראה הצמחים, בודאי ובוודאי צמחים בעציצים.

עציץ עם פקק = צמח שלא ייצלח

נוכל לדבר שעות על צורה גודל עלות צבע והחומר ממנו עשויה האדנית או העציץ היפה שהבאתם עכשיו מאיטליה, אבל אם אין לעציץ שלכם דרך לנקז את המים החוצה?

לא משנה כמה צמחים תחליפו ולאיזה מומחה עולמי תגיעו… הצימוח לא יצליח ולכן חשוב מאד להקפיד על שני דברים פשוטים.

דבר ראשון – להקפיד על כך שבתחתית האדנית ישנו חור. לרוב עדיף שיהיה חור בתחתית ואם אין כזה בקשו מהמשתלה ממנה רכשתם שתיצור עבורכם חור (קידוח קל).

מצאתם כלי מקרמיקה נורא יפה ובא לכם לשתול בתוכו? או שתקדחו בתחתיתו חור, או שתשתלו בתוך כלי מפלסטיק ואותו תכניסו לתוך כלי הקרמיקה.

הכי חשוב כובע – בלי כובע לא יהיו צמחים בעציצים 🙂

זה יאפשר לכם לשלוף את העציץ בכל השקיה, להשקות מחוץ לכלי הקרמיקה (כי אם תשקו כאשר כלי הפלסטיק בפנים תהיה לכם אמבטיה שתגרום לשורשים ולצמח להירקב).

אחרי ההשקיה מחוץ לכלי תוכלו להחזיר בחזרה לכלי הקרמיקה לאחר שכל המים התנקזו…

אבל שמעתם? רק אחרי  שכל המים התנקזו.

תחתית כלי הקרמיקה חייבת להיות יבשה ונקיה ממים ורטיבות.

דבר שני – מציע להקפיד הוא ליצור מעין שכבת ניקוז אותה יש ליצור בתחתית האדנית, כד או עציץ וכלל לא משנה מה גודלו ומאיזה חומר הוא עשוי. זה יותר רלוונטי כאשר מדובר בעציצים שנפחם כבר עומד ע 4 ליטר… פחות מכך אין כל משמעות לשכבת ניקוז בתחתית העציץ.

הסוד טמון בתחתית

לגישתי, בחלקה התחתון של העציץ טמון הסוד להצלחה!  כאשר יוצקים לתוך תכולת העציץ רק תערובת שתילה, עם הזמן היא ‘נדחסת’ בחלקה התחתון של האדנית ושורשי הצמחים עשויים לסתום את פתחי הניקוז, בוודאי באדניות ומכלים קטנים.

קצת טוף או חלוקי נחל שטופים בתחתית העציץ ואתם מסודרים.

בפועל אני רוצה ‘לשחרר’ מים כמה שיותר מהר החוצה, פחות לאגור אותם באדנית וליצור שכבת איוורור למערכת השורשים.

בקיצור לאחר שבחרתם אדנית עם חור בתחתית אני מציע לכסות את תחתית האדנית בשכבת ‘טוף‘ אחידה ובגובה של 1 – 2 ס”מ, אין צורך ביותר מכך.


אני חוזר ומדגישמאחר ובעציצים אנו עוסקים במיכלי שתילה קטנים למדי, עניין שכבת הטוף בתחתית זה יותר רלוונטי כאשר מדובר בעציצים שנפחם כבר עומד על 4 ליטר… פחות מכך אין כל משמעות לשכבת הניקוז בתחתית העציץ.


אני עושה שימוש באבני טוף קטנות ותכונותיהן משמשות אותנו 4 פעמים,

  1. מרחיק את תערובת השתילה מתחתית האדנית ומחורי הניקוז
  2. מבנה האבנים והמרווחים ביניהם ביחס לאדמה למשל, מוליכים מים באופן יעיל יותר.
  3. לאחר יציאת המים הטוף שומר רמת לחות בתחתית האדנית
  4. שכבת איוורור נוספת למערכת השורשים

 

ישנן דעות חלוקות על עניין סיוע הטוף כשכבת ניקוז התחתית האדניות ואני מודע להן. לי שיטה זו מסייעת כבר למעלה משני עשורים ומעולם לא הוכיחה אותי אחרת.

חומרים מומלצים עבור שכבת הניקוז הם טוף גס או טוף דק (תמצאו בכל משתלה ובזול) ניתן לעשות גם שימוש בחלוקי נחל קטנים אבל דאגו שהם שטופים מסיד וגיר.

שברי חרס גם ניתן לקנות במשתלות ואם יש לכם כד חרס ישן לא שימוש בית תוכלו לשבור חלקים ממנו לחתיכות קטנות עם פטיש ולפזר כשכבת ניקוז. בשום מקרה לא לעשות שימוש בחצץ.

בהצלחה.

תגובה

Your email address will not be published.