המדריך לגיזום צמחים בעציצים

0

גיזום צמחים

מבוא

יש איזו “הבנה” שצמחים דורשים רק מים ודשן. כאילו כל עולם הצומח הביתי עומד ונשען על מים ודשן בלבד, ויש כאן פספוס ממש גדול. אני מדבר על פספוס האפשרות לעשות שימוש בגיזום כמאיץ צמחיה מובהק, ומשפר מראה מודחק (בנבכי הפחד האנושי 🙂 ). אין לכם מושג, אולי לחלקכם יש.. אבל אין לכם מושג כמה גיזום הופך את הצמחים למאושרים.

 

צמחים אוהבים שגוזמים אותם

זו לא אגדה, ולפני שנצלול ל איך גוזמים נכון? מבחינתי המסר הכי חשוב עמו תצאו מכאן, הוא שאין סיבה לפחד מפעולת גיזום. רוב האנשים כמעט ולא ניגשים לצמח עם מזמרה כי הם חוששים שחס וחלילה הילד (צמח) יפצע ואוי אוי אוי…

בעולם הצמחים איך לומר, “פצעים” מעוררים חיים ומחדשים צמחים ופרחים. זה כל כך עצמתי שאין כל סיבה להשאיר את המזמרה שלכם על המדף, היא לא רק לצרכיי חיתוך צנרת השקיה והסרת פרחים יבשים, זה לא גיזום!

 

צמחים זקוקים לגיזום

מבלי להיכס לענייני אגרונומיה, צמחים זקוקים לגיזום כדי להתחדש, ליצור חיים חדשים ולהתרענן. אם מבינים את זה ובעיקר מנסים את זה, לא תאמינו לאיזה תוצאות ומראות תגיעו. רוצים דוגמה? בבקשה

שיח הלוונדר הזה די בוגר יש לומר. מימין אתם יכולים לראות שהוא מלא בענפים יבשים ורק חלקו העליון מעט ירוק. ובכן, החלטתי “להיכנס” בו ובכוונה להגזים עם הגיזום רק כדי להמחיש לכם עד כמה גיזום מחיה.

משמאל, תמונה שצילמתי כ חודש וחצי אחרי הכיסוח, עיניכם יכולות לראות. ירוק מכל עבר.

 

כללים בנושא גיזום

כלל ראשון – השתדלו לא לגזום יותר משליש נפחו של השיח. זה די פשוט למען האמת. ניקח את גובה הצמח לצורך העניין, אם גובה הצמח הוא 30 ס”מ. אני מעדיף שתישארו בטווח ה 10 ס”מ להורדה מהגובה, לא יותר.

כלל שני – השתדלו לגזום צמחים שאינם נמצאים במצוקה, למשל מתקפת כנימות חזקה, יובש או עודף מים. לצמחים שנמצאים בסוג של Stress יהיה קשה יותר להתאושש מגיזום.שלישי – אם אתם לא חשים מספיק בטוחים בעצמכם בפעם הראשונה. אין שום בעיה לגזום רק חלק מנוף הצמח. כך תראו תוך כמה ימים את ההשפעה על הגיזום, תחושו ביטחון ותוכלו להמשיך עם הגיזום בנקודה שעצרתם.

מכאן אתם לחלוטין יכולים ואפילו צריכים לנוע לבד במרחב החיתוך החדש.

 

איפה לחתוך בדיוק?

לכל הצמחים כמעט יש ענף מרכזי, עליו ולאורכו צומחים עלים בגבהים שונים. הנקודה הנכונה לחתוך בה תמיד תהיה מעל מה שנקרא ‘פיצול’ או במילים פשוטות, מעל העלה. את תסתכלו בתמונה תוכלו לראות שהנחתי את המזמרה ממש כמה מ”מ מעל העלה.

לא משנה אם זה צמח קטן או גדול, תשתדלו תמיד לחפש את נקודת הפיצול ממנה החל עלה לגדול. לפעמים לא תמצאו עלה בכלל אלה רק התחלה שלו.

את החיתוך תעשו ממש כמה מ”מ מעל העלה, כי גבוה יותר יש סיכוי שהחלק שיישאר בולט יתייבש וזה סתם מראה פחות יפה.

טיפ – אלו כללים בסיסיים שכדאי לזכור, יחד עם זאת גם אם לא תחתכו בדיוק במקום, כנראה שלא יקרה כלום, אולי הצימוח החדש מעט יתעקב.

בקישור הבא תוכלו להבין איך לבחור מזמרה

ונעבור להנחיות על איך לגזום נענע 🙂 

בהצלחה

אייל

תגובה

Your email address will not be published.